Skip directly to content

Díky sýrům v těhotenství budou mít vaše děti zdravější zuby!

Díky sýrům v těhotenství budou mít vaše děti zdravější zuby!

Chystáte se otěhotnět, nebo už je miminko na cestě? Zajisté chcete pro vašeho miláčka v bříšku to nejlepší. Abyste snížili riziko vzniku zubního kazu u dětí už v tomto vývojovém stadiu, dopřávejte si sýry!

Ač to zní zvláštně, mléčné zuby se dětem vyvíjí, ještě než se narodí. Speciálně důležitým obdobím pro vývoj zubů je 6.-8. týden těhotenství (začíná totiž jejich intenzivní vývoj). Nejen v tuto dobu je velmi důležité, jaký mají budoucí maminky jídelníček.

„Strava těhotných má velký vliv na zdraví jejich miminka. Výživa matky během těhotenství např. ovlivňuje vývoj a mineralizaci zubů u plodu a může mít vliv na náchylnost zubního kazu u dětí," objasňuje nám PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. v rámci kampaně na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus. „Je vědecky prokázáno, že dostatečný příjem sýrů a mléčných výrobků v těhotenství snižuje riziko vzniku zubního kazu u dětí."

Vápník obsažený v mléčných výrobcích je zároveň nezbytný pro správnou stavbu kostí plodu. „Uplatňuje se v prevenci předčasných porodů, zmírňuje křeče v nohou během těhotenství a napomáhá v odstranění únavy a poporodních depresí," vysvětluje odbornice. „Pokud je příjem vápníku nedostatečný, začne se vápník uvolňovat ze zásob matky, které tak hrozí osteoporóza a zvyšuje se i riziko vzniku zubního kazu."

Výživa matky během těhotenství má však vliv i na vývoj a mineralizaci zubů u plodu a může mít vliv na náchylnost zubního kazu u dětí. „Doporučená denní dávka vápníku od 2. trimestru je 1500 mg. Vynikajícím zdrojem dobře vstřebatelného vápníku jsou tvrdé sýry, tvaroh, jogurty, mléko. Využívat mléko a mléčné výrobky je výhodné i proto, že obsahují tolik potřebný vitamin D," uzavírá Karolína Hlavatá.

Eidam, ementál, gouda, mozzarela, hermelín, podmáslí, bílý jogurt, kefír, jogurtový nápoj...na výběr máte nepřeberné množství výrobků, dopřejte si podle chuti. Jak prosté a jak účinné! Odměnou vám budou spokojené děti, které se nebudou muset bát zubaře.