Skip directly to content

Mýty a pověry o mléce

Říká se, že mléko je člověku nejvlastnější potravina - vždyť je to přece pokrm miminek. Mléko a mléčné výrobky jsou rozhodně jedněmi z nejkvalitnějších a přitom nejlevnějších zdrojů živočišných bílkovin. Přesto o nich kolují různé mýty.

Jejich argumentace bývají však většinou pseudovědecké, řada faktů je vytržena z kontextu, často se používají klišé a akcentují výjimečné případy a především rozšiřují různé neopodstatněné mýty. Je si potřeba ale také přiznat, že některé z argumentů proti mléku dnes rozšiřuje až 1/3 lékařů (většinou ve vztahu k záležitosti alergií), jejichž tvrzení pak názorovou hladinu obyvatel ovlivňuje opravdu významně.

Podle nedávných průzkumů stoupla za poslední 3 roky spontánní odpověď na otázku, zda jste se setkali s propagandou proti mléku, z 9 na 13 %, přičemž 2/3 ji hodnotí jako důvěryhodnou a 1/3 se dokonce rozhoduje omezit spotřebu mléka a mléčných potravin. Hlavními argumenty jsou opět většinou alergie, nevhodnost konzumace mléka pro zdraví, škodlivost mléčného tuku, rizika rakoviny.

Podle oficiálních údajů EU je však každý druhý respondent vůči propagandě proti mléku imunní.

My si nejčastější „mléčné" mýty uvedeme na pravou míru. V materiálech byly využity výsledky průzkumu provedeného agenturou STEM/MARK v lednu a únoru 2008 na reprezentativním vzorku tisíce respondentů různých věkových kategorií ve všech regionech České republiky.