Skip directly to content

Poznejte smyslnost sýrů

Chcete se dozvědět něco víc o jednotlivých sýrech, které jsou u nás běžně k dostání? Navštivte složky "Poznejte smyslnost sýrů". Zároveň se můžete nechat inspirovat, s čím sýry kombinovat.

Žervé

Řadí se mezi sýry měkké, čerstvé nezrající. Barva sýrů - mléčná až smetanově lesklá, stejnorodá, Těsto - měkké až velmi měkké, jemné, s krémovou jemnou, celistvou, roztíratelnou konzistenci. Chuť - čistá, velmi jemná, smetanová, příjemně mléčně nakyslá nebo smetanové nakyslá, mírně tvarohová, mírně slaná. Žervé se vyrábí s přídavkem soli nebo bez ní. Nevýhodou těchto sýrů je krátká trvanlivost, proto se musí uchovávat při teplotách do 5 °C. Trvanlivost se často prodlužuje tepelným záhřevem na zhruba 60 °C, tzv. termizací. Výrobky se ochucují kořením, zeleninou, šunkou, ořechy apod. Jejich použití v kuchyni je velice různorodé, od přímé konzumace v čerstvém stavu s pečivem, po přípravu různých pomazánek nebo náplní ve studené kuchyni, hodí se k vínu, pro příležitostné party, apod.

Lučina

Jemný smetanový termizovaný sýr. Konzistence - jemná, stejnorodá, hladce roztíratelná. U chuťových variant je chuť, barva a konzistence ovlivněna charakterem použitých přísad. Výrobek se vyznačuje zvýšenou trvanlivostí, které bylo dosaženo použitím termizace - tepelného ošetření výrobku v průběhu výroby. Jsou určené k přímé konzumaci a dále se hodí na přípravu různých pomazánek a rychlého občerstvení.

Romadur

Jedná se o měkké sýry s typickou oranžově červenou kůrkou. Charakter sýrů - dán oranžovou až červenou mazovou vrstvou na povrchu sýrů a velmi výraznou ostrou chutí i vůní, která může být pro někoho velmi výrazná. Zralý sýr - na řezu sametově bílý. Konzistence - měkká až tužší s mírně znatelným tvarohovým jádrem. Těsto - pružně měkké, jemné, vláčné. Při krájení má pevnou konzistenci. Hodí se ve studené kuchyni, k pečivu, k pivu.

Tvarůžky

Vyrábí se z netučného kyselého tvarohu. Tvarůžky jsou ze žlutého, pevného až mazlavého těsta. Tvar - většinou kulatý, kotoučový nebo i tvar tyčinek. Chuť - zcela ojedinělá a pikantní, jsou výrazné typické vůně. Mají soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem. Pravé olomoucké tvarůžky jsou stolní sýr. Hodí se na chléb s máslem, ke smažení, do pikantních pomazánek.

Blaťácké zlato

Jedinečná česká variace měkkého sýra italského typu Bel Paese. Charakteristická žlutá barva těsta a kůry na povrchu se dosahuje přibarvením annattem. Vyznačuje se mléčnou, mírně hořkomandlovou nakyslou chutí. Vyrábí se i obdobnou technologií sýry s příměsí ořechů, zeleného pepře. Hodí se k vínu nebo na chlebíčky.

Madeland

Jedná se o nový typ polotvrdého sýra žluté barvy se zajímavým rodokmenem: po goudě zdědil pevnost v řezu i poddajnost, vláčnou konzistenci, po ementálu charakteristická oka, jemné aroma, delikátní oříškovou chuť. Je podobný ementálu, ale výroba je méně pracná (kratší doba zrání). Polotvrdý sýr delikátní chutná oříškovo mandlové a smetanově. Použijte do salátu nebo obložených talířů.

Eidam

Barva smetanová až sýrově žlutá, matně lesklá, stejnorodá. Sýr získává technologií praní sýrového zrna typickou pevnou celistvou, jemnou, vláčně pružnou konzistenci a jemně sýrovou chuť, obsah soli je 2 až 2,5 %. V nažloutlém těstě se ojediněle vyskytují malé otvůrky. Zrání eidamu probíhá v obalu, což brání jeho vysychání. Má charakteristickou lahodnou až lehce pikantní nasládlou čistou, sýrově mléčnou, příjemně nakyslou, jemně slanou chuť. Obsah tuku v sušině může být 10 až 40 %. Během zrání těsto tmavne, chuť se mění v mnohem výraznější a plnější. Je to sýr ke krájení, oblíbený k snídani s pečivem a zeleninou (rajčata, okurky, paprika). Jsou vhodné pro slavnostní příležitosti, k vínu a aperitivu, hodí se však také pro přípravu pestré palety jídel (salátů, sendvičů, chuťovek a jednohubek, nářezových mís, na zapékání apod.). Výborně se hodí ke smažení.

Montana

Patří mezi sýry ementálského typu. Na povrchu má pevnou suchou kůrku, zbarvenou do žlutohnědé. Těsto má světle sýrově žlutou barvu, je matně lesklé, stejnorodé, konzistence je celistvá, jemná, vláčná, pružná, má čistá perleťově lesklá oka vhodné velikosti a počtu, bez trhlinek a dírek nebakteriálního původu. Chuť je čistá jemná, lehce oříšková, sýrově mandlová, mléčně sýrová, nasládlá, velmi jemně slaná. Tento sýr má široké uplatnění jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Využívá se díky jeho výborným předpokladům se tavit - zapékání zeleninových nebo bramborových pokrmů.

Gran Moravia

Sýr má zlatožlutou barvu, kůra dosahuje síly až 6mm. Těsto sýru je bílé až slámově žlutého odstínu, je lehce zrnité, při krájení se drobí. Chuť má dobře vyváženou, ani ne příliš slanou a ani ne příliš jemnou, je slabě nakyslý, aromatický, intenzita chuti se zvýrazňuje v průběhu zrání. Sýr má pikantní aroma, při vyšším stáří může být až lehce ostrý. Pro kulinářské využití se hodí zejména jako koření do těstovin, polévek, salátů a jako příloha. Ne zcela vyzrálý se hodí ke krájení, později se používá na strouhání, zapékání.

Hermelín

Jedná se o sýr s plísňovým porostem na povrchu. Tvar sýrů - pravidelný, uzavřený, rovnoměrný porost plísně je po celém povrchu, během zrání se mohou objevovat typické světle hnědé skvrnky. Na řezu je bílý až smetanově žlutý s jemnou konzistenci, krájitelný, vláčný, ojediněle dírky nebo trhlinky nebakteriálního původu. Sýr je jemně solený s chutí jemně žampiónovou, houbově sýrovou, charakteristickou, pikantní. Využití v kuchyni - s čerstvým chlebem, sýrové mísy, nákypy, bramborové a zeleninové pokrmy. Dá se také smažit v trojobalu.

Kamadet

Měkký sýr zrající s jemnou hebkou ušlechtilou bílou plísní na povrchu. Těsto - jemné smetanově krémové. Sýr má jemnou, houbově sýrovou až pikantní vůni a chuť. S vyzrálým červeným vínem tvoří lahodnou kombinaci. Pokud máte rádi nakládaný sýr, můžete vyzkoušet právě Kamadet.

Niva

Vyniká slanou pikantní chutí po ušlechtilé plísni Penicillium roqueforti. Sýrové těsto - měkké, drobivé a krémově zbarvené a je stejnoměrně prorostlé ušlechtilou zelenou plísní, který v něm tvoří typické mramorování. Tato plíseň se podílí na rozkladu tuku a dodává mu tak typickou vůni a chuť. Chuť - pikantní, jemně slaná. Niva s vyšším obsahem tuku v sušině (TVS 60 %) je sametově krémová, téměř roztíratelná. Podávají se s hrozny, hruškou, ořechy, zeleninou, na salátové zálivky, na slané koláče, do omáček na těstoviny i na steak.

Vltavín

Sýr má rysy sýru s bílou plísní na povrchu a modrou uvnitř hmoty. Má měkčí a krémovější konzistenci, zvýrazněnou chuť modré plísně. Použití v kuchyni je obdobné jako u sýrů typu Hermelín.

Balkánský sýr

Patří mezi měkké bílé sýry v solném nálevu. Vyrábí se z kravského mléka. Při výrobě se tvaruje do podoby kostek. Chuť sýra je výrazně slaná, ostřejší nakyslá chuť, ale je kompenzována jemností obsaženého mléčného tuku. Se stářím sýra přechází do vyvinuté sýrové chuti. Vůně - typicky sýrová, mléčná, mírně nakyslá. Na řezu má sýr stejnoměrnou barvu se štěrbinami a kavernami. Konzistence - stejnorodá v celé hmotě sýra, měkká, drobivá, dobře se krájí. Sýr je určen k přímé spotřebě, jako příloha, doplněk lahůdkářských pokrmů i k dalšímu kulinářskému využití, do zeleninových salátů, nakládaný do oleje.

Akawi

Bílý poloměkký tučnější sýr zrající v solném nálevu má tvar bochníčků o hmot. 300 až 400 g. Těsto sýra - celistvé, uzavřené s malým počtem vzduchových dutinek, s charakteristicky slanou chutí. Využití obdobné jako u Balkánského sýru. Ročně jej z České republiky putuje do Libanonu, Saudské Arábie či Spojených arabských emirátů zhruba pět tisíc tun. Arabští odběratelů vyžadují, aby u Akawi byla znát ruční výroba, proto jsou bochníky sýra před vymačkáním syrovátky ručně baleny do plátna. Jeho obtisk pak zůstane na sýru zřetelný. Akawi používají Arabové mimo jiné na pečení typického sladkého moučníku kenafe, předtím jej odsolují.

Koliba

Patří do kategorie pařených sýrů. Tvar bochníku má na povrchu prolisy od tvarovacích košíčků. Konzistence - jemná, pružná, s vláknitou strukturou. Sýr je uzený kouřem z bukového dřeva, čímž získává výraznou vůni po uzení. Chuť - mléčně nakyslá, mírně slaná. Je to sýr ke krájení, je určen k přímé spotřebě, oblíbený s pečivem a zeleninou (rajčata, okurky, paprika), vhodný pro slavnostní příležitosti, k vínu, hodí se pro přípravu pestré palety jídel (salátů, sendvičů, chuťovek a jednohubek, nářezových mís) a k dalšímu kulinářskému zpracování. Vhodný je i k přípravě teplých pokrmů.

Mozzarella

Kolébkou sýra Mozzarella je Itálie. Mozzarella je nejčastěji tvarovaná do podoby koule. Přípustné jsou i jiné tvary, zejména pak tvary typické pro danou výrobní oblast, např. „bocconcini" (sousta), perly a copánky, „ciliegine (malé třešně), „nodini" (malé uzlíky). Také se vyrábí o větší velikosti tvaru bochníků nebo velkých bloků, ty jsou žádány zejména pro gastronomické účely. Hmotnost je tedy různá, v závislosti tvaru se pohybuje v rozmezí 200 - 800g. Sýr - bílé barvy porcelánu. Povrch sýra - hladký. Mozzarella je jemně nakyslé mléčné až neutrální chuti. Syrové těsto je homogenní konzistence, slabě elastické. Mozzarela je jako sýr často využívána do zeleninových salátů, těstovin a také se těší oblibě jako součást pokrmu pizza. Průmyslově vyráběná mozarella z kravského mléka má chuť nevýraznou a struktura je spíše tuhá. Není tedy sýrem, který se podává jako pochoutka, ale je velmi vhodná k přípravě pizzy a do zapékaných pokrmů.